Ukupno: 419243

Umjetničko putovanje Zlatka Jakuša u OŠ Belec

U prostoru OŠ Belec je u petak 11.10.2013. g. održan  susret učenika i učitelja sa svjetski priznatim grafičkim umjetnikom Zlatkom Jakušem. Tom je prigodom je održano predavanje gosta pod nazivom „Umjetničko putovanje Zlatka Jakuša“.

Povod ovog predavanja je nastavak projekta Učimo posredstvom poštanskih maraka (dvotjedni postav izložbe poštanskih maraka) koja je ostvarena suradnjom OŠ Belec i Filatelističkog društva Zaboky iz Zaboka, a sve usmjereno na obilježavanje Dječjeg tjedna.

Sadržajem ovog susreta učenicima je predstavljena još jedna mogućnost poučnog i kvalitetnog provođenja slobodnog vremena.

OŠ Belec je bila izuzetno počašćena ovim nesvakidašnjim susretom i predstavljanjem bogatog opusa gosta umjetnika koji je izložbenim primjerima predstavio mnogobrojne elemente umjetničkog stvaralaštva.

Na početku „Umjetničkog putovanja“ zanimljiv gost je odao nekoliko tajni o sebi i svom stvaralaštvu:

Zlatko Jakuš je rođen 1945. u Zagrebu. Za Zagorje (Brestovec i Zlatar) ga vežu njegovi preci. Godine 1964. maturirao je u Školi za primijenjenu umjetnost u Zagrebu. Igrom sudbine, otputovao je u Švedsku u posjet majci koja je tamo kratko boravila, a potom je i sam ostao 40 g. u Švedskoj. U Švedskoj se zaposlio i radio u ateljeu koji se bavio zlatotiskom i opremanjem knjiga. Poslije mu je ponuđeno usavršavanje gravure u likovnoj grafici te uspješno studira na univerzitetu u Stockholmu, a potom završi  Švedsku visoku školu umjetnosti na kojoj studira grafiku, specijalizirajući tehniku gravure. Postaje dio tima od četvorice gravera koji su radili gravure za novčane vrijednosnice (novčanice).

Tada započinje i njegovo umjetničko putovanje. Autor je 200 maraka samo za Skandinaviju. Kreirajući marke upoznao je Švedsku a i kraljevski dvor. Osim prepoznatljivog stilskog izričaja Zlatka Jakuša su pratila i priznanja. Minijatura s motivom zapaljene šibice 1980. godine osvaja nagradu  u New Yorku. Marka Švedske pošte posvećena starijim osobama proglašena je najljepšom markom na svijetu i osvojila nagradu „Golden stamps“.

U  borbi za osamostaljenje Republike Hrvatske, povjeren mu je zadatak da 1991. godine dizajnira novčanice prvog hrvatskog dinara i prvu poštansku marku kao jedan od elemenata suverenosti države. U hrvatskoj filateliji ostat će zapamćen po marci „Kralj Tomislav“,  jedinoj koja je do danas izašla u tehnici dubotiska.

Pored vrijednosnica i maraka, autorov opus se odnosi se i na skice i slike koje i danas vrijedno stvara u svom ateljeu na brežuljku stubičkoj kraja,a dio smo ih imali priliku pogledati u belečkoj školi.

Zanimljivi vrijedan umjetnik je školi poklonio knjigu o svom umjetničkom putovanju i posebno spominjanu marku kralja Tomislava izrađenu u dubokotisku, a najaktivnijim učenicima nekoliko jedinstvenih poštanskih markica s motivom ježića koji pije mlijeko. Po završetku izlaganja, mogli smo pogledati alate i opremu koja se koristi za izradu gravura u metalu kao i pojedine idejne radove.

Slijedila su mnogobrojna pitanja učenika i djelatnika OŠ Belec. Na kraju susreta su članovi novinarske skupine s gostom napravili i intervju za školski list Maslačak od kojeg dio prenosimo:

Koliko vam treba od ideje do konačne verzije poštanske marke?

Otprilike tri do četiri tjedna. Kod portreta čak i do osam tjedana. Tu nema povratka, jedna pogreška i sve treba početi iznova. Zato je posljednji tjedan najkritičniji. Prije urezivanja u bakrenu ili čeličnu ploču, priprema se linijsko rješenje motiva kao svojevrsna shema po kojoj se ploča gravira.

Kako ste odabrali motive za Hrvatski dinar i zašto su različitih boja pojedini apoeni?

Zagrebačka katedrala je prepoznatljiv motiv svakom Hrvatu. Simbolizira vjeru hrvatskog naroda i prepoznatljiva je veduta Zagreba. Ruđer Bošković je poznat u svjetskim znanstvenim krugovima. Boje apoena se odabiru radi lakšeg prepoznavanja pojedine vrijednosti.

Zašto postoji novčanica od 25 hrvatskih dinara?

Jedan papir je švedskim vlastima bio višak i velika je sreća što smo ga dobili. U Švedskoj je postojao prijedlog da se izdaju novčanice u apoenima od 25 i 250 Hrvatskih dinara. Ipak, nekakva je tradicija, neko pravilo, da ti apoeni ne postoje. Postoje kovanice u apoenima od 25, ali novčanica nema. Zapravo je ta novčanica od 25 hrvatskih dinara bila prijedlog za budući projekt kune, jer već se onda znalo da je hrvatski dinar privremeno rješenje.

Kako je nastala prva poštanska marka Republike Hrvatske?

Prvu poštansku marku Republike Hrvatske „Zračna pošta Zagreb – Dubrovnik“ zbog žurnosti morao sam osmisliti i izgravirati za samo dva dana, doslovno od petka navečer do ponedjeljka. Tiskana je u čakovečkoj tiskari Zrinski a puštena u opticaj 9. rujan 1991. godine. Ta marka tiskana je u nakladi od 8.127.450 komada.

Kako je nastala poštanska marka Tomislav?

Ta marka nastala je tijekom jednog od mojih boravaka u Švedskoj. Puštena je u opticaj 5. svibnja 1992.g. u nakladi od 438.000 komada. Ona je jedina hrvatska poštanska marka tiskana u jednobojnom dubotisku. Tiskana je u Švedskoj te je uz transport novčanica poslana Hrvatskoj kao poklon, jer je postojao prijedlog da se pojedine hrvatske marke tiskaju u Švedskoj. Marka je po dizajnu bila namijenjena za korištenje na automatima koji nikada nisu bili korišteni u Hrvatskoj pošti. Također je svaka deseta marka obilježena brojem radi lakše manipulacije poštanskih djelatnika.

Po završetku zainteresirani su mogli pogledati alate, opremu koja se koristi za izradu gravura u metalu kao i pojedine idejne radove.

Kako nam je bilo, pogledajte u fotogaleriji.

objavio: Janja Hitrec-Gregorić   datum: 25. 10. 2013.