Ukupno: 419603

4.10. MEĐUNARODNI DAN ZAŠTITE ŽIVOTINJA

U sklopu projekta Čitajmo zajedno-čitajmo naglas koji naša škola provodi u suradnji sa OŠ Mače, Zlatar i Lobor, održana je radionica na kojoj je uz knjižničara Sašu gostovala prava pravcata kusa imenom Lara.

Nakon početnog upoznavanja sa Larom, djeca su već u samom motivacijskom procesu spoznali koliko je važno da svatko od nas pomogne životinji u nevolji na način koji mu najviše odgovara.Djeci su ukazani načini moguće pomoći životinjama: volontiranjem, udomljavanjem iz azila, gradnjom nastambi i sl. U daljnjem tijeku radionice knjižničar je djecu upoznao sa knjigom "Šartotina mreža" E.B:Whitr, dirljivom ekraniziranom pričom o međusobnom prijateljstvu čovjeka i životinja. U vrlo emotivnom izlaganju djeca su se upoznala sa glavnim akterima pripovijetke: djevojčicom Fern, praščićem Wilburom i paučicom Šarlotom. Na temelju pročitanih poglavlja djaeca su u skupnom radu, koristeći se postojećim zanjem lektirnih naslova "Bijeli jelen" , "Čudnovate zgode Šegrta Hlapića" i Ezopovih basni, a služeći se referentnom zbirkom naše školske knjižnice pronašli slične modele međusobnog razumijevanja između čovjeka i životinja. Pronađeno su uprisutnili i crtežom i prikladnim igrokazom. Psu Lari je bilo neobično vidjeti tolike dječake i djevojčice kako istražuju strane riječi, crtaju, glume, plešu, pjevaju, ali očito joj je bilo drago jer je sve popratila veselim mahanjem repa. Na kraju svi su zapjevali i zaplesali uz pačji ples i poznati svjetski evergreen "Who let's the dog out" te ispratili gošću Laru koja ih je pozdravila veselim lavežom i krenula prema svome domu.

objavio: Drago Gradečak   datum: 13. 10. 2011.