Ukupno: 419247

Proslava Valentinova

Tjedan ljubavi i veselja u OŠ Belec (14.-21. veljače, 2012.)

1. LJUBAV SE ZOVE IMENOM TVOJIM (Proslava Valentinova)

„Što je ljubav, Doći ću ti u snovima, Volim Jožeka, Ima nešto od srca do srca, Jesen u meni...“samo su neki od velikih glazbenih pop hitova osamdesetih prošlog stoljeća. Upravo su oni bili okosnici za radionicu likovno-glazbenog izražavanja pod nazivom „Ljubav se zove imenom tvojim“ koja se održavala u našoj školi u sklopu Tjedna ljubavi i veselja. Slučajnim odabirom, učenici viših razreda na satovima su hrvatskog jezika odabrali svoju pjesmu koju su nakon toga otpjevali i napravili prikladan crtež. Na taj način je provedena korelacija kulturne i javne djelatnosti školske knjižnice i školskog projekta „Vremeplov-osamdesete;“Sretno dijete“. Naime, prema podacima ankete britanskoga glazbenog portala Music Choice, prema podacima iz različitih političkih i društvenih časopisa, web portala, televizijskih emisija osamdesete godine dvadesetog stoljeća proglašene su godinama najveće ljudske sreće. Stoga smo se i mi u OŠ Belec odlučili ove školske godine krenuti  u temeljito proučavanje toga desetljeća dvadesetoga stoljeća. . S jedne strane gospodarska kriza, a s druge strane procvat potrošačkog društva, socijalni odnosi i razumijevanje među ljudima koje su donijele osamdesete danas se čini nedostižnim . Ćudljivo supostojanje suprotnosti-slobode i stege, spektakala i ideoloških dogmi, a s druge strane masovni izrazi sreće(Univerzijada u Zagrebu 1987) je doista jedna zanimljiva pojava.Stoga smo ovogodišnju proslavu Valentinova koju smo i nazvali po prikladnom hitu iz osamdesetih(Dino Dvornik: „Ljubav se zove imenom tvojim“) uklopili unutar navedenog projekta.

Osim navedene radionice, učenici su u projektu Knjižnične korelacije sa nastavnim sadržajima upoznati sa najpoznatijim lektirnim ljubavima. Tako smo se svi zajedno prisjetili Hlapića i Gite, Dunje i Mazala, Romea i Juliej i ostalih. Matematika se bavila razmišljanjem: Može li se ljubav izračunati“?, a na satovima povijesti učenici su se prisjetili najpoznatijih povijesnih ljubavnih parova  i ljubavi u različitim povijesnim prilikama. Profesorica Maja Novak je na satovima geografije putovala sa svojim učenicima u Veneciju...da, svakako, pogađate, jer je Venecija jedan od najromantičnijih gradova svijeta...Kada smo napustili sat geografije, venecijanska gondola nas je odvezla u životnjski svijet na satove prirode i biologije gdje su se naši učenici sa svojom profesoricom Anicom Tresk pozabavili ljubavima u životinjskom svijetu. Profesorica Zbanatski je na kemiji istraživala kemijske reakcije kod zaljubljenih, a naš informatičar, gospodin Drago Gradečak je učenicima u kratkim crtama objasnio gdje i kako mogu pronaći sadržaje o ljubavi na webu, prikladne dječjem uzrastu.

Posljednja dva školska sta učenici su proveli u plesnom ritmu plešući „Ples srca“ uz već spomenute ljubavne  hitove osamdesetih. Kao i proteklih, i ove godine pobjednički plesni par se osladio velikom lijepom i slasnom tortom. Također, profesorica Katarina Jozinović je uprisutnila uz pomoć svoje ritmičke skupine doživljaj vječito romantičnog engleskog valcera, a učenici su se u spomen prerano preminuloj pop divi, Whitney Houston prisjetili i jednog od najvećih ljubavih evergreena „I will always love you“. Vidimo se i iduće godine na proslavi Valentinova sa novim idejama, ali jednako veseli i razdragani.

Pripremio Saša Sabol, knjižničar OŠ Belec

objavio: Drago Gradečak   datum: 18. 2. 2012.