Ukupno: 419512

Stručna ekskurzija djelatnika OŠ Belec

Kao i svake godine, tako su i ove godine ravnateljica, stručni suradnici, nastavnici i tehničko osoblje krenuli na stručnu ekskurziju u sklopu stručnog usavršavanja. Ove godine odrednica je bila Međimurje.

Još sneni od kiše koja je još neko vrijeme rominjala, krenuli smo puni poleta u 7.00. sati ispred naše škole zavalivši se u udoban autobus. S vremenom je i kiša slabije padala tako da nas je u Donjem Kraljevcu dočekalo sunce. Sa suncem je došla i pedagoginja Osnovne škole Donji Kraljevec koja nas je sa svojom ravnateljicom ponudila kavom dobrodošlice. Nakon okrijepe smo krenuli u obilazak škole. Prvo smo razgledali učionice družeći se sa nastavnicima, tehničkim osobljem i učenicima. Nakon toga smo vidjeli biodinamički vrt u školi i kušali njegove plodove uzgojene po biodinamičkim pravilima. Rodna kuća Rudolfa Steinera je bila sljedeća odrednica. Tamo smo ukratko od turističkog vodiča čuli najosnovnije stvari iz bogatog životnog opusa dr. Rudolfa Steinera, odgojitelja i utemeljitelja antropozofije. U Donjem Kraljevcu smo još posjetili Etnografski muzej koji je pokrenuo međimurski svećenik, ugledni profesor, dr. Juraj Kolarić. Tamo smo se divili starinama ali i novim idejama koje se mogu proizvesti od etnografskog blaga, a vidjeli smo i originalni metak kojim je ubijen dr. Stjepan Radić.

Nošeni prekrasnim dojmovima krenuli smo na sljedeću etapu naše ekskurzije: Obilazak romskoj školi u Maloj Subotici. Škola koju smo vidjeli izgrađena je donacijama fondova Europske unije. Školu čine većinom djeca romske nacionalnosti i tek nekoliko hrvatske nacionalnosti. U ugodnom dvosatnom razgovoru sa ravnateljicom, pedagoginjom i djelatnicima škole te romskim pomagačima uspjeli smo se uživiti u svu težinu ali i radost života u tako organiziranoj školi. Nakon toga smo nakratko vidjeli i romsko naselje.

Na kraju smo se svi zajedno odmorili u ugodnoj atmosferi seoskog turizma u restoranu Zelengaj te nakon toga krenuli put svoje školice i svojim domovima.

Priredio: Saša Sabol, knjižničar

objavio: Drago Gradečak   datum: 29. 5. 2012.