Ukupno: 419672
Ovaj mjesec: 1901

Obilježavanje Dana kruha

Ovogodišnja tema obilježavanja Dana kruha u OŠ Belec bila je "Cikla". Da li ste ikada vidjeli palačinke od cikle?

Nisam ni ja sve do 11. listopada kada su zajedno sa drugim slasticama od cikle bile izložene na blagoslovu u školskom holu. Čovjek se doista zamisli nad tom raznovrsnošću napitaka, masti, jela, kolačića i ostalih korisnih stvari i pita se: "Pa je li moguće da se od jedne skromne, male cikle može napravitit toliko toga?" Doduše, ostali smo mi belčani vjerni i dobro uhodanoj tradiciji pa su vrijedne mame pekle i ove godine kolače i kruhove od običnih kiflina do makovnjača. Jer, možda su naše mame mislile da se ne bude moglo pristojno najesti od cikle...Ali eto, šalu na stranu, bilo je za svakoga ponešto, a i mali kulturno umjetnički program koji je ovaj put pripremila naša učiteljica Nevenka Puklin, kojoj su pomagale učiteljice Željka Franjković i Maja Novak. Blagoslov je održao belečki katolički župnik, gospodin Mirko Borjan. Naša učiteljica Nevenka Puklin je bila i voditelj najuspješnijim radovima na Smotri Dana kruha, dan poslije, 12. listopada u Loboru. Ove godine nismo osvojili nagradu, ali dragi Bože, pa ni ne možemo svake godine, zar ne? Zato su naše predstavnice uživale u svakojakim vrstama kruhnatih majstorija i divili se stručno pripremljenim napitcima, kolačima, kuharicama i narodnim nošnjama...Ne smijemo smesti s uma ni našu područnu školu Petruševec. I tamo su učenici uz svesrdnu pomoć tete kuharice i učiteljice Jasmine pripremili mali prikladni program te se sa svojim radovima poslije priključili cjelokupnoj smotri. I na kraju vjernici i svi ljudi dobre volje mogu zahvaljivati dragome Bogu i dragoj prirodi koja nam na tako neobičan i samo njoj znani način priredi ovakvo slavlje za dane kruha i podsjeti nas kakvo bogatstvo plodova prirode zapravo leži oko nas.

objavio: Drago Gradečak   datum: 13. 10. 2011.